FANDOM


Zróbmy politykę inteligentniejszą Edytuj

List otwarty do politycznej blogosferyEdytuj

Jimmy (Jimbo) Wales, 4 lipca 2006

"Od ponad 50 lat żyjemy w erze polityki telewizyjnej. W latach 50' telewizja zaczęła mieć duży wpływ na politykę, a efekty były przytłaczające.

Media przyniosły nam medialną politykę. Bądźmy prości i dosadnie uczciwi na ten temat, z lewicy lub prawicy, konserwatywni lub liberalni, medialna polityka jest głupia, głupia, głupia.

Kampanie są po to, aby właściwie odebrać przekaz telewizyjny, obraz, dźwięk, następnie po to, aby zaangażować zwykłych ludzi w zrozumienie and przejmowanie się, jak sprawy polityczne naprawdę wpływają na ich życia.

Autorzy blogów i wiki wynajdują teraz nową erę mediów, a ja wierzę, że ta nowa era mediów przyniesie nową erę polityki. Jeśli środki masowego przekazu przyniosły nam politykę masowego przekazu, to media uczestniczące przyniosą nam politykę uczestniczącą.

Jedną z cech świata blogów i wiki jest to, że nie czekamy na pozwolenie, zanim zaczniemy coś robić. Jeśli coś powinno być zrobione, robimy to. Cóż, kampanie muszą podnieść się i zauważyć Internet, blogerów, wiki i połączyć się z nami w konstruktywny sposób.

Kandydaci, którzy wygrają wybory w przyszłości, będą kandydatami, którzy zbudują prawdziwie uczestniczące kampanie poprzez tworzenie i rozszerzanie prawdziwych społeczności zaangażowanych mieszkańców.

Dzisiaj uruchamiam nową stronę Wikia, której celem ma być centralne miejsce spotkań ludzi ze wszystkich stron politycznego spektrum, którzy uważają, że już czas na politykę bardziej uczestniczącą i inteligentną.

Ta strona ma na celu zgromadzenia razem ludzi z różnych perspektyw politycznych, którzy mogą ze sobą nie mieć nic wspólnego poza tym, że dzielą ideę, aby demokratyczna polityka wiązała się bardziej z poważnymi pomysłami inteligentnych oponentów, aktywowaniem i motywowaniem zwykłych ludzi do większego zangażowania i przejmowania się polityką poza dźwiękami telewizji.

Razem zaczniemy pracę nad edukacją i angażowaniem kampanii politycznych, jak przestać być politykiem masowych środków przekazu, a jak zacząć być społecznością and politykiem uczestniczącym.

Jak to zrobimy? Czy jest to możliwe? Jimbo, oszalałeś?

Ok, mogę być szalony. Założyłem Wikipedię, której idea jest oczywiście tak szalona, jak nikt sobie nie wyobrażał. I wiesz co? Nie byłem i nadal nie jestem wystarczająco sprytny, aby zrozumieć, jak sprawić, żeby Wikipedia działała. Wikipedyści zrozumieli to, moją rolą było tylko słuchać i obserwować oraz prowadzić nas naprzód w duchu szczerości i miłości do robienia czegoś użytecznego.

Przyznam więc szczerze: Nie wiem jak uzdrowić politykę. Ale wierzę, że Ty wiesz. Wierzę, że razem możemy pracować, w tym okresie wyborczym, aby zmusić kampanie do używania wiki i blogów, by organizować, dyskutować, zarządzać, prowadzić i być prowadzonym przez ochotników.

Możemy to zamienić w pierwsze początki czegoś, co nadejdzie. To może być start nowej ery uczetniczącej polityki.

Oto, co należy zrobić:

Po pierwsze, zapisz się na listę mailingową. Zacznijmy rozmowę, zacznijmy uczyć się nawzajem jak zwrócić uwagę kampanii. Lub napisz mi e-mail na adres jwales (at) wikia.com, aby porozmawiać więcej.

Po drugie, zarejestruj się i zacznijmy budować bazę wiedzy.

Po trzecie... bloguj, pisze e-maile, rozmawiaj o tym, skontaktuj się z lokalnymi politykami i pomóż im się zaangażować. Zrób duży szum, że jest szeroki bezpartyjny wysiłek, aby uczynić politykę mądrzejszą, poprzez angażowanie ludzi na osobistym poziomie. Politycy odpowiedzą, ale muszą usłyszeć nas żądających tego, w wielki sposób.

Na razie po prostu zapisz się na listę mailingową i daj znać, w czym jesteś zainteresowany. Wprawimy to w ruch."